Böcek sokması tedavisi

böcek ısırması tedavisiYaz ayının gelmesi ile nerede bir böceğin sokacağı asla bilinmez. Böcek sokması tedavisi, insan sağlığının korunması açısından son derece önemlidir. İlaçlama yaptırılacak tehlikeli böcekler sinekler, arılar, Akrepler, çıyan, kırkayak, yılan ve keneler ciddi risk içeren zehirli böcek ve zararlı türleridir. Öncelikle böcek sokması nasıl anlaşılır? bu konuda kısaca bilgi sahibi olup, gerekli tedbirleri almak şarttır. Çoğunlukla Böcek sokması belirtileri, sokulan yerde kısa bir süre için acı ve yanma hissi oluşur. Ancak peşi sıra uzun, uzun kaşınır. Bazı zehirli böcek sokmalarında ilk yardım derhal yapılmaz ise çok ciddi tehlikeler meydana gelebilir. Akrep sokması, yılan, kırkayak, kene, çıyan, sivrisinek, örümcek gibi türler bize ciddi boyutta acı ve sıkıntı verir.

Bazı kişilerde böcek ısırığı alerjisi kısa zamanda iltihaplanarak haftalarca geçmek bilmez. Bu gibi durumlarda kortizon içeren merhemler sürülebilir. Aslında zehirli böcek sokması tedavisi çok nadiren bu yola baş vurularak önlem alınır. Akrep, yılan ve çiyan sokmalarında sıradan yöntemler kesinlikle yetersizdir. Böylesi ciddi durumlarda tam teşekküllü bir sağlık kurumuna başvurmak gerekli ilk yardım ve tedavi ile olası ölümcül olabilecek durumların önüne geçecektir. Her insan böcek ve sinek sokmalarında çok farklı reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle bilhassa aşırı şişme, nefes alamama, tansiyon ve kalp ile ilgili semptomlarda derhal en yakın tıbbi yardım merkezine gidilerek böcek sokması sonrası zehirlenme durumları kapsamlı bir tedavi ile engellenmelidir.

Böcek ısırması şişlik, kızarıklık oluşmasına neden olur. Ağız, boğaz ve dudak bölgelerindeki sokmalara hemen buz koymak yada buzu emmek oldukça iyi gelecektir. Aynı zamanda bir an önce en yakın sağlık merkezine gidilmeli olası ciddi sorunların yaşanması ortadan kaldırılmalıdır. Böcek sokmalarından korunmak için en etkili yollardan biri hiç kuşkusuz önleyici böcek ilaçlama yaptırılması çok ama çok önemlidir. Küçük çocuklarda böcek sokmaları kan zehirlemesine kadar çok ciddi yan etkilerin yaşanmasına sebeptir. Böcek sokması tedavisi ısırılma yaşanan bölge kaşınma sonrası şiştiyse, bebek ve çocukları derhal bir hastaneye götürmek gerekir. Arı veya eşek arısı sokması durumunda, arının iğnesi dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır.

Doğal böcek ısırığı tedavisi

Eşek arısı sokması sonrasında lahana yaprağı bularak suyunu sıkın, bu suyu sokulan bölgeye bolca sürerek ıslatın, zehrin vücuda dağılmasını engeller. Şayet böcek sokulan nokta aşırı derecede kaşınıyor ise, ısırılıp sokulan bölgeye kuru soğan suyu veya kuru soğan enine kesilip direkt sokulan noktanın üzerine basılmalıdır. Ayrıca şu yöntemlerde uygulanabilir. Sirkeye tuz ilave ederek, yada taze sıkılmış limonun suyu kullanılabilir. Ağrıya karşı da iyi oldukça iyi gelecektir. Suda çözülmüş maya, taze fesleğen yaprağını ezip ısırılan bölgenin üzerine basılmasıdır. Böcek sokması tedavisi şeklinden biride sokma yaşanan bölgede iltihaplanmayı engellemek için, sokulma noktasına bir damla kızdırılmış bal mumu damlatmakta etkili bir yöntemdir.

Bir kabın içine bir tatlı kaşığı killi toprak koyup, su ile karıştırarak bir lapa kıvamına getirerek buna üç damla nane yağı karıştırıp, söz konusu böcek ısırığı yaşanan bölgeye iyice sıvanmalıdır. Böcek ısırığında doğal tedavi için bir başka yöntem ise taze maydanozu ince kıyın, bunu temiz bir pamuklu mutfak bezine koyarak sokulan bölgeyi iyice sarın. Kaşınan bölgeyi kaşımayın, onun yerine kendi tükürüğünüz ile tekrar tekrar nemlendirmeniz çok daha iyi gelecektir. Arı sokmasında en ideali arı tarafından sokulan kişinin kendi tükürüğü ile sokulan bölgeyi ıslatıp üzerine toz şeker dökülmesi çok iyi gelecektir. Zira şeker zehri alır. Doğada yürüyüş esnasında her hangi bir böcek sokması durumunda bir sinirli ot (yara otu) yaprağını çiğneyip lapa haline getirerek sokulan yerin üzerine koyun. Kaşıntı ve iltihap bu şekilde önlenmiş olur.haşere ısırığı tedavisi

Böcek sokması sonrasında sokulan yeri tükürüğünüz ile ıslatıp üzerine tuz dökerseniz, yara oluşmasını önlemiş olursunuz. ayrıca soğuk saklanmış lor peynirinden hazırlanan bir sargı, böcek sokulması sonrasında şişmeyi ve kaşıntıyı önleyici bir etkiye sahiptir. Böcek ısırması sonrasındaki kızarıklığa sirkeli su kompresleri ve rendelenmiş çiğ patates sargıları iyi gelir. Böcekler tarafından ısırılıp sokulan bölgeye oğul otu yapraklarını ezip bastırırsanız, hem ferahlık verir, hem de olası iltihap durumunu önlemiş olursunuz. Böcek sokmalarına maruz kalmamak için böcek sokmalarında koruyucu önlemler alınabilir. Örneğin beyaz, yeşil veya krem renkli giysileri tercih edin, böcekler bu tür renklere fazla yaklaşmazlar.

Yaz dönemlerinde ince, ancak kolları ve bacakları kapayan giysiler giymekte oldukça etkilidir. Yüz, el, ve kollarınıza karanfil yağı şayet yoksa lavanta yağı da sürerseniz, sinek ve böceklerin size yaklaşmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca alkol kokusu da sinek ve böcekler için kaçırıcı bir etki oluşturur. Itır otu yapraklarını avucunuzda önce biraz ezip, bu yapraklar ile kol ve bacaklarınızı ovunuz. Itır otu kokusunu çoğu sinek sevmez. Zehirli böcek sokması tedavisi ölümcül olmayan haşere ve sinekler için bu şekilde önlenip rahatlatabilir. Ancak bazı böcekler ölümcül sonuçlara sebep olabileceği için doktor tedavisi şarttır. Böcek sokmasını önlemede evin böcek ilaçlama yaptırılması uzun süre böcek öldürücü ve böcek kovucu etkisi sayesinde sizi böcek sokmalarına karşı koruyacaktır.

Yoruma kapalı