Etiket: Akreplerden kurtulma yolları

 
+

İstanbuldaki akrepler zehirli midir

zehirli akrepler nasıl anlaşılırİstanbuldaki akrepler zehirli midir? bu yazıyı okumadan önce evinde yada binasında akrep görenler ciddi olarak akreplerden korkmakta haklıydı. İlaçlama akreplerin zararlarından korunmak için en ideal çözümdür. Türkiye de ölümcül zehirli akrepler mevcut olsa da İstanbuldaki akrepler tehlikeli zehir taşımazlar. En fazla karşılaşılan akrepler sarı ve siyah akrep çeşitleri olup doğu ve güney doğu illeri hariç diğer bölgelerdeki akrepler ölümcül değildir. Ancak akreplere karşı ilaçlama yaptırmak olası tehlikelerden korunmak adına çok önemlidir. İnsanlar zehirli akrepler nasıl anlaşılır diye evlerinde karşılaştıkları akreplerin özellikleri hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Siyah akrep marmara bölgesinde en fazla görülen akrep türü olup zehir taşımasına karşın ölümcül oranda bir tehlikesi yoktur. Ancak zehirsiz akrepler zararsız diye bir durum söz konusu değildir. En zehirsiz akrep bile hassas yapılı insanlar ve bebekler üzerinde ciddi sorunlara sebep olabilir.

Akreplerden kurtulma yolları her insanın merak ettiği bir durum olup, insanın uykusunu kaçıran akreplerden kurtulmak elbette en doğal davranıştır. Bu yazımızda İstanbuldaki akrepler zehirli midir? zehirsiz akrepler nasıl gibi konulara değinerek sizlerin akrep hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Böcek ilaçlama firmaları akrep çeşitlerinin sağlam yapılı ve saldırgan canlılar olduğunu bilerek ona göre tedbir alırlar. Anadolu sarı akrebi ve siyah akrep düşük zehir taşıması ile bilinen az riskli akrepler arasında gösterilir. İstanbulda görülen akrepler en fazla kara akrep ve kahverengi kalın kıskaçlı olan akrepler olup zehir bakımından çok ciddi tehdit oluşturmazlar. Bilindiği gibi akrep sokması en hafif tabiri ile insana ciddi acılar yaşatır. Bu nedenle akreplerden kurtulma yolları arasında ilk akla gelen ve en etkili olanı akrep ilaçlaması dır. Zehirsiz akrepler insanı soktuğu zaman büyük acı verir. Normal insanlarda çok tehlikeli yan etkiler gözlenmez. Ancak akreplerin tehlikeleri bazı kişilerde çok ciddi sonuçlara sebep olabilir.

Zehirli akrepler nasıl anlaşılır?

Akreplerin tehlikesi sınıfına göre değişir. İstenmeyen akrep sokmasında zehirli akrep nasıl anlaşılır bunun bilinmesi çoğu zaman pek mümkün olmaz. Bunun nedeni zaten akrep sokmasında telaş ve panik içinde kalan gerek sokulan kişi ve gerek yakınları bunu düşünecek durumda olamazlar. Ancak bir akrebin ölümcül olup olmadığını anlamak genelde normal bir insan için sarı renkli ve kara akrepler ise sokan akrep hiç vakit geçirmeden sokulan bölgede bir bağlama ile kan dolaşımı hafifletilmeli ve buz terapisi uygulanarak derhal hastaneye götürülmelidir. İstanbuldaki akrepler zehirli midir? diye akrep şikayeti yaşayanların içine düştükleri tedirginlik uykusuz geceler geçirmelerine neden olur. Dikkat edilmesi gereken bu zararlılara karşı önlem alınması çok önemli olup akrep sokmasından sonra sokan akrep güçlü zehre sahipse zaten çok şiddetli sancı ve vücutta kısmi felç benzeri belirtiler ortaya çıkar. Sarı akrepler ile siyah akrepler tehlikeli türler olsa da İstanbuldaki akrepler bu tür zehirli akrepler ile aynı özellikte değildir.

Yavru akrep küçük ve krem rengi bir görünümde olup, evde tek bir akrebin varlığı diğer akreplerin varlığına en güçlü işarettir. Özellikle yavru akrepler tek yaşamadığı için evde mutlaka akrep ilaçlama yaptırılarak akreplerin saklandıkları alanlardan çıkarılarak yok edilmesi gerekir. Akrep sokmasında ihmalkar davranıp geç kalmak en büyük tehlikedir. Çünkü sokan akrep çok zehirli olsa bile zamanında müdahale ve doğru bir tedavi ile insanı kurtarmak mümkün iken geç kalınması durumunda tehlike çok daha ileri seviyelere ulaşır. Kısacası akrep sokmalarında ilk yardım ve zamanında müdahale çok önemlidir. Akreplerden kurtulma yolları arasında akrep giriş bölgelerinin önlenmesi ve iyi bir ilaçlama hizmeti alınması şarttır. Bu yazımızda zehirli akrepler nasıl anlaşılır?, İstanbuldaki akrepler zehirli midir? gibi konulara değinip akrep şikayetlerinde zamanında önlem almayı ve kısa zaman içinde böcek ilaçlama yaptırarak evde olabilecek diğer akreplerin siyah akrep yada sarı akrep olsun zehirsiz akrepler olsa bile profesyonel bir ilaçlama ile mekandan arındırılması gerekir.