Evde karınca neden olur

Karıncalar nerelerde yaşarYaz gelince karıncalar ortaya çıkmaya başlarlar. Bu durum ile karşılaşan insanlar evde karınca neden olur diye merak edip karıncalardan kurtulmak için bireysel çözümler aramaya başlar ve ilaçlama yaptırmadan kurtulmanın zor olduğuna ikna olurlar. Karıncaların evlere giriş sebepleri ve evde karınca neden olur anlamak için, onların yaşam şekillerini, davranış biçimlerini bilmek gereklidir. Öncelikle karıncalar koloni halinde yaşayan çalışkan hayvanlar olup bir mekana topluca karınca girmesi hemen olan bir durum değildir. Karınca mücadelesi sadece ilaçlama ile çözülmez ama en önemli etken karınca ilaçlaması yaptırmaktır. Karıncalar öncelikle kendilerine yiyecek ve yuva aramak için öncü bir karınca yollayıp araştırmadan sonra kendilerine en uygun yaşam ve besin bulunan yerleri seçmektedir. Evdeki karıncalardan kurtulmak için karıncaların beslenme ve yaşam alanlarını mekanlarda imkansız hale getirmek şarttır. Öncelikle karıncalar nasıl beslenir kısa bir bilgi verip evlerden karıncaları uzak tutmanın yollarını anlatmakta fayda var.

Evinizde karınca görüyorsanız bir yerlerde yanlış yaptığınızı kabul etmeniz gerekir. Evde ekmek kırıntısı bırakmak, çöp kovasının dolu bırakılması, mutfakta şekerli kalıntıların unutulması, mutfak tezgahında ıslak yerlerin ve ara ara su kalıntılarının olması karıncalar için ciddi bir eve giriş sebepleri arasında gelir. Böcek ilaçlama öncesi karıncaların evlerden uzak tutulması için karınca giriş alanlarının kapatılması ve evde hijyene tam olarak riayet edilmesi oldukça önemlidir. Karınca türleri birbirlerine karışmış bir şekilde birlikte yaşarlar. Kolonilerin sayısı, karınca çeşidine göre, yüzlerce karıncadan milyonlarca karıncaya kadar farklılık göstermektedir. Karınca kolonisi içinde, her biri özel fonksiyona sahip farklı tipte karıncalar bulunur ve bu karıncaların koloninin devamı için özel görevleri ve iş bölümleri bulunmaktadır. Bütün karınca çeşitleri, asıl rolü yumurtlamak olan bir veya daha fazla kraliçe karınca eşliğinde topluca yaşamayı benimser. İşte bu kraliçelerin yumurtalarından belirli bir kuluçka süresi sonunda beyaz, kurtçuk benzeri larvalar çıkar.

Karıncalar nerelerde yaşar?

Evde karınca neden olur? diye merak edenlerin bilmesi gereken yumurtadan çıkıp yetişkin hale gelen karıncaların büyük bir kısmı işçi karıncalara dönüşürler. İşçiler, kraliçeleri ve büyümekte olan yavruları beslerler. Karıncalar nasıl beslenir sorusuna bu işçi karıncaların arasında iş bölümü yaparak yiyecek arayışına çıkması ve bir öncü karınca yollayıp kendilerine uygun beslenme bölgesi buldukları zaman bu öncü karına peşindeki karıncalara bir kimyasal koku salgılayarak yiyecek olan mekanı haber vermesi ile evde karınca şikayetleri baş gösterir. Karınca türleri koloniden uzak mesafelerde su ve yiyecek aramaya giderler. İşçi karıncaların yiyecek ile yuvaları arasında takip ettikleri görünmeyen koku izleri bırakması ile evlerde karınca yoğunluğu artış gösterir. Karıncaların bıraktıkları izi, yuvalarının bulunduğu veya dışarıdan içeri girdikleri yere geri dönmelerini sağlayacak kadar belirgindir. Bu yüzden de, hangi katta oturduğunuza bakmaksızın her dairede karıncaları görmeniz ve evin karınca istilasına maruz kalmasına tanık olabilirsiniz.

Evde görülen karıncaların asıl yaşam alanları muhtemelen dışarıdadır. Karıncaların evlere giriş yolları, pencere eşiği, giriş kapısının altı veya dış kaplamanın tesis duvarıyla buluştuğu yer olacaktır. Karıncalar genellikle kenar köşelerden bir yol takip ederek ilerleyip evin başta mutfak bölümleri olmak üzere tüm odalarda karınca şikayeti yaşanmasına yol açar. İçeride ve dışarıda karıncaların izini takip ederken, özellikle çatlaklara, aralıklara, süpürgelik köşelerine, halı döşemesinin kenarlarının altındaki birleşme şeridine, dikkat etmek karıncaların takip ettiği yolu belirleme açısından oldukça önemlidir. Karınca yaşam alanları bahçe ve ağaç kovukları, toprağın altı, bina duvarlarının birleşme noktaları gibi yerler olup evden uzak bölgelerde büyük karınca yuvaları içinde koloni halinde yaşarlar. Şunu unutmayın evde karınca neden olur diyorsanız mutlaka evde ekmek kırıntısı, su birikintisi ve evin zeminlerinde karıncaların beslenmesine sebep olacak gıda kalıntıları ve ağzı açık bırakılan yiyeceklerin varlığı karıncaların eve girmesinde ana sebeptir.karınca ilaçlama nasıl yapılır

Evdeki karıncalar nasıl önlenir?

Bitkisel önlemler ile evdeki karıncaları kaçırmak belirli bir oranda mümkün olmasına karşın ilerlemiş karınca şikayetleri için pek etkili olmamaktadır. Karınca kaçırıcılar doğal yollardan hazırlanması kolay olduğu için pek çok insan karıncaları öldürmeden evdeki karıncalardan kurtulmak için bu doğal karınca ilaçlarını yapmakta ancak pek çok insan tam olarak istediği sonuca ulaşamadığı için karınca ilaçlama yaptırmaktadır. Doğal karınca ilaçları internet üzerinde çok fazla miktarda olduğu için ulaşılması son derece kolay bilgilerdir. Yeni başlayan haşere sorunları için belirli seviyede önleyici etkileri olan bu tür doğal böcek kaçırıcılar ilk aşamadaki sorunlarda etkisini gösterir. Ancak mekanda böcek yoğunluğu var ise profesyonel böcek ilaçlama hizmeti alınmasını zorunlu kılmaktadır. Evde karınca neden olur diye karıncalar hakkında bilgi talep eden insanlara karınca yaşam yerleri ve karıncalar ile mücadele konusunda kısa bir yazı ile bilgi vermeye çalıştık. Dilerseniz doğal karınca ilaçları hakkında kısa bir bilgi verip yazımıza nokta koyalım.

Tebeşir ve bebek pudrasının ile zerdeçal, tarçın, toz kömür, siyah ya da kırmızı biber karıncaları önlemek için bariyer olarak kullanılabilir. Karıncalar bu maddelerle oluşturacağınız bariyerlerden geçemez, dönüp başka yere giderler. Limon suyu da karıncalardan kurtulmak için kullanabileceğiniz malzemelerdendir. Bunun için tek yapmanız gereken giriş noktalarına ve ziyaret ettikleri yerlere hafifçe limon suyu sürmektir. Karıncalar kahve kokusunu sevmezler. Evinizin çevresine ve giriş noktalarına kullanılmış kahve telvesi serpmek karıncaları kaçırır. 1 ölçü pudra şekeri ile 1 ölçü karbonatı karıştırın ve karıncaları gördüğünüz yerlere koyun. Pudra şekeri karıncaların ilgisini çekecek, karbonatı yediklerinde ise öleceklerdir. Pamuk topları hazırlayıp bunların üzerine parfüm sıkın ve bu pamuk toplarını evinize yerleştirin. Karıncalar sert parfüm kokusundan hoşlanmayacaklardır. Parfüm yerine karıncaların sevmediği yağlar olan karanfil, tarçın, okaliptüs, nane ya da narenciye yağlarını da kullanabilirsiniz. Karıncalardan nasıl kurtulunur diyorsanız yazımıza göz atın. Karınca ilaçlama yöntemleri ve evdeki karıncalardan kurtulma hakkında bilgi verdik. Karınca şikayetlerinizde bizi arayarak karınca ilaçlaması yaptırabilirsiniz.

Yoruma kapalı