Güveler nasıl yok edilir

güveler nasıl önlenirUçan haşereler arasında güve yapı olarak kelebeğe benzemektedir. Güveler nasıl yok edilir? güvelerden kurtulma yolları arasında başta ilaçlama ve naftalin olmak üzere insanlar çeşitli önlemlere baş vurmaktadır. Mutfak ve tahıl güveleri ilk olarak kurtçuk gibi ortaya çıkar ve mutfak içinde yada kuru gıdaların arasında görülmeye başlarlar. Belirli bir aşamadan sonra kelebek gibi kanatlanıp evin içinde uçarak insanları huzursuz etmeye başlarlar. Ev ve iş yerlerinde görülmeye başlayan güvelerin farklı türleri ve değişik renkleri bulunmaktadır. Elbise güvesi, tahıl güvesi, zeytin güvesi, halı güvesi gibi güve çeşitleri insanlar için maddi zararlara yol açan güve türleridir. Güvelerden kurtulmak çoğu zaman bireysel olarak mümkün olmadığı için insanlar güve ilaçlama yaptırıp evdeki güvelerden kurtulmaya çalışır.

Elbise ve kumaş güveleri kendilerini kumaş yiyerek beslemektedir. Güveler erişkin olduktan sonra hızla üremeye başlarlar. Güveler yumurtalarını yünlü kumaşlara bırakarak çoğalır. Böylelikle yumurtalar daha çabuk büyümektedir. Güve çeşitleri insan ya da hayvanlara zarar vermez ancak yapıları gereği çeşitli eşya ve gıdalar üzerinde bozulmalara yol açtıkları için mekanlarda istenmeyen zararlılardır. Güveler özellikleri itibarı ile sesi iyi duyar ve yaklaşan cisimleri çok çabuk fark ederek savunma pozisyonuna geçerler. Böylelikle düşmanlarından ya da kendisini öldürmek isteyen herhangi bir varlıktan kolayca kaça bilmektedir. Güvelerin en büyük düşmanları yarasalardır. Mutfakta ortaya çıkan güveler önce beyaz kurtlar halinde dolap içleri duvarlar ve tavanlarda görülmeye başlar insanları rahatsız ederler. Güveler nasıl yok edilir diyenler mutlaka ilaçlama yaptırmalıdır.

Güvelerin zararları nelerdir?

Güveler türlerine göre zararlı, zararsız olarak sınıflandırılır. Evlerde bulunan tahıl, buğday gibi kuru besinlerin bulunduğu dolap ya da depolarda fazlası ile üremektedirler. Genellikle nisan ve mayıs aylarından, yani bahar geldiğinde ya da sıcak bir ortam bulduklarında bir ile beş kez üreme yapabildikleri için ciddi anlamda insanlara sıkıntı oluştururlar. Direkt olarak insanlara zarar vermezler ancak zararlı bir hayvan türü olduğu için ev ve iş yerlerine bulaşan güvelerden kurtulmak için mutlaka güve ilaçlaması yaptırılmalıdır. Bunun nedeni ise, halı ya da yünlü kumaşlara zarar verebilir veya kuru gıdaları yiyerek hem yok eder hem de tatlarını bozarak insanlar için çeşitli maddi kayıpların yaşanmasına sebep olurlar. Evdeki güvelerin zararları nelerdir. Güveler nasıl anlaşılır. Bunun en bariz belirtisi mutfakta kurtçukların oluşması ve sağda solda çirkin görüntü sergilemeleridir.

Evde mutfak güvesi olduğuna yatak odası ve halılarda uçan renkli kelebeği andıran küçük güve çeşitlerinin varlığı ile anlaşılmaktadır. Maddi yönden kayıpların yaşanmasına ise elbise ve halı güvesi eşyalarınıza zarar vermeye başladıklarının görülmesi ile şahit olunur. Halıdaki güvelerin zararları değerli halıların güveler tarafından yenmesi sonucu zaman içinde halı ve elbiselerde dökülme ve kopmalar yaşanmaya başlar. özellikle ipek halılar için büyük bir tehdit olan halı güveleri halıları keserek halıda kopma ve aşınmaya yol açtığı için onarılması mümkün olmayan zararlara yol açmaktadır. Güveler nasıl yok edilir diye düşünen insanların çeşitli güve önleyici uygulamaları yapmasına rağmen güve den kurtulmak mümkün olmayınca güve ilaçlama yaptırmaya karar verir. Güveler için etkili bir ilaçlama şekli mekanda üreyen zararlı güveleri yok edecektir.güvelerin zararları nelerdir

Güve den kurtulma yolları

Güve ilaçlama şirketleri ile görüşülerek destek alıp ev, depo veya is yerlerinizi ilaçlatarak güvelerin neden olduğu zararlardan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bir çok markete bulunan Raid güve savar ilacını tek tük görülen güvenin üzerine sıkılarak kısmi olarak çözüm olsa da evde güve şikayeti yayılmaya başlamış ise mutlaka güve ilaçlama servisi almak kaçınılmaz olacaktır. Güve oluşumunu önlemek için tablet seklinde güve kaçırıcı ürünleri elbise dolapları, nevresimler ve diğer kıyafetlerin yakın yerlerine güve tehlikesi olan bölgelere koyun. Bu şekilde elbiselerinizi güve saldırısından korumuş olursunuz. Ancak güvelenen mekanlarda bu tür uygulamalar yetersiz kalacağı için zaman kaybetmeden güve ilaçlama firmaları ile görüşülerek profesyonel bir yardım almanız evde ve iş yerinde maddi kayıp yaşanmaması açısından şarttır. Güveler nasıl yok edilir diyenler genelde bireysel çözüm bulamayınca ilaçlama yaptırmaya kalkışır.

Güveleri yok etmek için kumaşları, kürkleri sık sık pataklamak, fırçalamak, her mevsimde güneşe ve açık havaya çıkarmak gerekir. Sandık ve dolaplara güveye karşı konacak en iyi maddeler at kestanesi, lavanta, karabiber, ham kâfuru, naftalin, paradiklorobenzen, piretr veya rotenon tozudur. Ayrıca giysileri katlayıp rafa dizmek yerine askılara asabilirsiniz. Güve çeşitleri ve zararları: Tahıl Güvesi: Adı üzerinde tahıl yada benzeri ürünleri yiyerek beslenirler. Tahıl güveleri tahıl depolarında sık rastlanmaktadır. Deri Güvesi: Giysi ve eşyaların üzerinde olan bir haşeredir. Deri güvesi evde ve fabrikalarda rastlanabilirler. Deri güvesi eşyaları kemirerek beslenir. Halı Güvesi: Halıların içinde saklanarak yaşayan halıların, kürklerin, giysilerin vazgeçilmez bir haşeresidir. Zeytin Güvesi: Bu haşereler hasat zamanından önce yapraklarda tünel açarlar. Yaprakların alt dallarının kemirerek beslenirler. Güveler nasıl yok edilir kısaca değinip güvelerden kurtulma yolları hakkında bilgi vermeye çalıştık yaşadığınız güve şikayetlerinde bizi arayıp böcek ilaçlama yaptırabilirsiniz.

Yoruma kapalı