Karınca Hakkında Bilgi

Karınca Hakkında Bilgi

Karınca Hakkında Bilgi evlerini yada iş yerlerini karınca istila eden insanların en merak ettiği konudur. Koloni şeklinde yaşayan ve kısa zamanda binlerce karınca tarafından kullanılamaz hale gelen gıdalar hiçte görmek istemediğimiz bir durumdur. Böcek ilaçlama yapılan zararlılar arasında karıncalar ile mücadele önemli yer tutar. Halk arasında karıncalar böceklerden ayrı bir yere sahiptir. Pek çok insan karıncayı öldürmek istemediği için doğal karınca kaçırıcı yöntemleri araştırır ve uygulamayı tercih eder. Ancak çoğu zaman karıncalardan kurtulmayı başaramazlar.

Bu yazımızda Karıncalar Hakkında Bilgi verip karıncayı daha yakından incelemeye çalışacağız. Karıncalar yaklaşık olarak 100 milyon yıldan uzun bir süredir dünya üzerinde varlığını sürdürmektedir. Dünyanın hemen her yerine yayılmış durumdadırlar. Dünya’nın bilinen en eski karınca fosili bir amberin içinde korunmuş şekilde bulunmuştur. Adı Sphecomyrma freyi’dir. Dünya üzerinde 35 bin karınca türü mevcuttur. Çoğu karınca türü sıcak iklimlerde yaşar. Yaklaşık 9 bin 500 karınca türü bilinmektedir. Bilim adamları bunun yaklaşık iki katının henüz keşfedilmeyi beklediğine inanmaktadır.

Dünya üzerindeki yaşam süren her bir insan için yaklaşık olarak 1,6 milyon karınca bulunmaktadır. Bugün yaşayan tüm karıncaların toplam ağırlığı, yaşayan tüm insanların ağırlığından daha fazladır. Yer yüzünde yaşam süren canlılar içinde sayıları en fazla olan haşereler hiç kuşkusuz karıncalardır. Tüm böcekler arasında en büyük beyin yapısı karıncaya aittir. Bir karıncanın beyninde yaklaşık 250 bin beyin hücresi bulunur. (Bir insanın beyninde 86 milyar beyin hücresi mevcuttur. Dolayısıyla, 34 bin karıncalık bir koloninin beyin hücresi toplamı bir insanınkine denktir. ) Bir karınca kolonisinin nüfusu yüz binlerden milyarlara varabilir.

Buda karınca kolonisinde ne denli yüksek bir karınca nüfusu olduğuna işarettir. En büyük karıncanın uzunluğu 2,54 santimdir, en küçük karınca ise bir milimin onda biri uzunluğunda bir boyuta sahiptir. Karıncalar renk yapısı olarak gri, kırmızı, kahverengi, sarı, mavi ya da mor görünümde olabilirler. Ortalama ömürleri 45 ila 60 gün civarında değişir. Karıncalar koloni denen büyük gruplar hhlinde yaşarlar. Her karıncanın kolonide belirli bir görevi vardır. Karıncalar arasındaki iş bölümü son derece kompleks olup insanı şaşkınlığa uğratır.Evdeki küçük böcekler yazımız ilginizi çekebilir.

Yoruma kapalı