Tahta Kurusu Böceğinin Zararları

Tahta Kurusu Böceğinin Zararları

Tahta Kurusu Böceğinin Zararları kan emerek beslenen son derece zararlı bir haşere türüdür. Böcek ilaçlama kapsamında ev ilaçlama ve yeri ilaçlama için çok fazla talep edilen tahta kurusu ilaçlama yöntemi sıradan basit yöntem ve ucuz böcek ilaçları ile asla yapılamaz. Bu yazımızda Tahta Kurusu Böceği hakkında kısa bir bilgi verip, tahta kurusu böceği nedir? Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? Tahta kurusu nereden gelir sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

Parazit bir kan emici asalak olan pireler ile benzer sıkıntılara sebep olan kahverengi tahta kurusu oval ve ince bir böcektir. Tahtakurusu böceği dış görünüm olarak, 4 ya da 5 mm boyunda olup bir elma çekirdeği büyüklüğünde düz, kırmızımsı, kahverengi renkli ve oval şekilli yatak bölgelerine yuvalanan bir zararlıdır. Aç şekilde daha zayıf ve açık renkli olan tahta kuruları kan emdikten sonra daha kırmızı olur ve daha şişkin bir vücut yapısını kazanırlar. Saklanma bölgeleri daha çok insanların yatak odaları ve sürekli konakladıkları salon gibi ortamlar olarak dikkat çeker.

Tahta kurusunun beslenme alışkanlığı etçil yada otçul olmayıp genelde kanla beslenir. Pek çok böcek türünden farklı bir özelliğe sahip olması onun soğuk hava koşullarında, bir seneye kadar beslenmeden yaşayabilmesine olanak sağlamaktadır. Geceleri, evdeki insanlar uyudukları sırada, daha faal olurlar. Tahta Kurusu Böceğinin Zararları insanlar için son derece rahatsız edicidir. Tahta kuruları en fazla döşek araları, yatak dikiş bölgeleri, çarşaflar, mobilya, süpürgeliklerin arkası, priz boşlukları, resim çerçeveleri, perdelerin korniş bölgeleri başta olmak üzere evin duvarındaki yarıklarda ve çatlaklarda bulunurlar.

Tahta Kurusu Böceği insandan insana geçtiği gibi bir bölgeden çok daha uzak bir yere ziyaretçilerin bavullarında, çanta, kıyafet gibi şahsi eşyalarında özellikle otel ve pansiyonlarda sıkça karşılaşılan zararlı türüdür. Otellerde insanlar vasıtası ile odadan odaya geçebildikleri için otel odalarında tahta kurularına oldukça fazla rastlanır. Yabancı ziyaretçilerin yoğun olarak konakladıkları otellerde tahta kurusu ile mücadele çok daha fazla yapılmakta ve periyodik olarak tahta kurularına karşı ilaçlama yapılmaktadır.

Tahta Kurusu Böcekleri Nasıl Ürer?

Dişi tahta kuruları, bir günde bir ile beş adet yumurta bırakma potansiyeline sahiplerdir. Bir Tahta kurusu Böceği tüm hayatı boyunca toplamda 200 ile 500 yumurta yapma kapasitesine sahip olabilmektedir. Yaşam süresi olarak normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağı bulduğu sürece, 300 günden fazla bir süre yaşadıkları bilinmektedir. Tahtakurusu istilasının belirtileri değişik şekilde insanların karşısına çıkabilmektedir. Kimi zaman insanları ısırarak, yatak ve çarşaflarda kan lekesi bırakarak olduğu gibi çok yoğun tahta kurusu istilası yaşanan mekanlarda kötü bir kokuya neden olurlar.

Tahta kurularının varlığına dair ilk belirti yatak ve çarşaflarda kan lekesi görülmesidir. Yetişkin tahta kurularının ikinci belirtisi, kabuk ve derileridir. Yatak ve nevresimler de yavru tahtakuruları büyüdükçe kabuklarını buralara dökerler. Yataklarda kabukların bulunması tahta kurularının varlığının bir işareti olarak önemli bir belirtidir. Başlangıç aşamasında çok fazla fark edilmeyen tahta kurusu haşereleri ilerleyen günlerde çok daha kolay bulunabilir hale gelmektedir.

Tahta kuruları, beslendikten sonra dinlenip saklanmak için yuvalarına hızlıca geri dönerler. Sığındıkları yuvalarında, bu böcekleri bulmanın bazı ip uçları mevcuttur. Yatak ve bazalar da gözenekli yüzeylerde siyahtan kahverengiye çalan dışkı ve atıklarını bulmak mümkündür. Gözenekli olmayan yüzeylerde ise kahverengiden siyaha doğru dışkılarını bırakan bu haşerelerin varlığını anlamak mümkündür. Ayrıca gece yattıktan sonra yatakta ısırılan insanlar sabah uyandıkları zaman deri üzerinde gördükleri ısırıklar sayesinde yatak böceği ısırması belirtisini anlamaktadır.

Deri üzerinde kırmızı şeritler halinde belirtiler bırakırlar. Ancak pire ve toz akarlarındada buna benzer belirtiler oluştuğu belirtilere göre hareket etmek gerekir. Tahta Kurusu Böceğinin Zararları ısırdığı zaman daha iri ve kaşınması acı verecek özellikte olur. Pire ısırığı şiddetli kaşıntı ve çok sayıda ısırıkla anlaşılır. Toz akarı ısırması nokta şeklinde ve bölgesel olarak ortaya çıkar. Yatakta ısıran böcek görmek pire ve tahta kurusu için mümkün iken toz akarı ve miteler de bu çokta mümkün olmaz.

Tahta Kurusu Böcekleri Hakkında

Tahta kuruları, Cimicidae familyasına ait küçük yapılı böceklerdir. Daha çok eceleri ortaya çıkan kanatsız ve uçamayan haşereler olup gündüzleri kuytu alanlara gizlenerek saklanırlar. Tahta kurusu böcekleri insan kanı ve diğer sıcak kanlı hayvanlardan kan emerek beslenirler. Tahta kurularının şekilleri ovaldir ve yetişkin olduklarında boyları 4 ile 5 mm. arasında görülebilmektedir. Tahta kurusu haşeresinin renkleri kahverengimsi, kızılla koyu kırmızı arasında değişir.

Kan emdikleri zaman çok daha iri ve kan rengine bürünürler. Yetişkin tahta kurularının kanatları yoktur ve uçma kabiliyetleri bulunmaz. Tahtakuruları, kendilerine büyük bir avantaj sağlayan, sırttan karına doğru yassı ve ince bir şekle sahip olmaları nedeni ile hem çok kolay gizlenir, hede çok rahat beslenme imkanı bulurlar. Tahta kurusu böceklerinin saklanma bölgeleri genellikle süpürgelik arkası, yer çatlakları, halı altları ya da gevşemiş duvar kağıdı arkası gibi kolay gizlenme imkanı buldukları kısımlar olarak dikkat çeker. İnsanlar tarafından kolay fark edilmeyecek kısımlara gizlenip saklanırlar.

Sadece fark edilmeleri zor olmakla kalmayan bu kan emici böcekler saklanma bölgelerinde topluca birbirlerine yakın olarak dururlar. Bir mekanda yoğun olarak tahta kurusu böceği varlığı varsa kendilerine özgü, tuhaf, tatlı ama hoş olmayan bir koku yaydıkları hemen fark edilir. Baza kenarları ve çevredeki mobilyalarda, yatak dikiş kısımlarında, baza başlığı, ve duvarla birleştiği kısımlarda bulunacak dışkı izleri tahtakurusu istilasının belirtisi olarak bu böceklerin saklanma alanlarına işaret eder.

Yatak ve baza etrafında oluşan bu böceklerin çoğalması ile tahta kurusu ısırıkları, deri üzerinde kırmızı kaşıntılı izler bırakıp insanları ciddi anlamda rahatsız ederler. Ciltte aşırı kızarma ve şişlik hatta aşırı kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara yol açarak cilt problemlerine yol açarlar. Bazı insanlar tahta kurusu ısırığına daha duyarlı olduğu için ısırılan herkeste bu tür reaksiyonlar aynı ölçüde görülmez. Bazı insanlar çok çabuk etkilenmesine karşın evdeki kimi bireyler aynı yatakta yatsa da ısırılmadığı için insanlar arasında şaşkınlığa neden olurlar. Kısaca her insanı ısırmayabilir.

Tahta Kurusu Böceği

Tahta Kurusu Böceği

Tahta Kurusu Böceğinden Nasıl Kurtulunur?

Tahta kuruları, ilk çağlardan beri dünyanın her tarafında görülen ve insanlara kimi zaman ciddi sorunlar yaşatan özellikleri ile bilinir. Tahta kurusu insanların bulunduğu ortamlara kolaylıkla uyum sağlar ve kısa zaman içinde giderek yayılır. Bazı tahta kurusu haşeresi türleri ise kuşları ve yarasaları tercih etmesine karşın aç kaldıklarında insanlardan beslenme yoluna giderler. Kuş yuvalarının bulunduğu evlerde ve özellikle çatılarda sıkça görülmeleri kuş yuvalarında yaşama özelliklerinin olmasından kaynaklanır.

Tahta kuruları, seyahat yapan insanlar tarafından bavullar, giysiler, yataklar ve mobilyalar aracılığıyla taşındıkları için dünya genelinde oldukça yaygındırlar. Tahta Kurusu Böceğinin zararları işletmelerde görülür. tahtakurusu ile mücadele ofislerden, otellere, okullardan hastanelere, dükkanlardan, spor salonlarına kadar çok değişik mekanlarda insanlara musallat olmaktadır. Bavulunuzda, kişisel eşyalarınızda hatta sizin üstünüzde saklanabilirler ve sizinle beraber gittiğiniz eve çok kolay bir şekilde taşınarak hiç böcek şikayeti olmayan evlerde bile tahta kurusu böcekleri görülmeye başlar.

Tahta Kurusu Böceğinden Nasıl Kurtulunur? diyorsanız hemen profesyonel bir tahta kurusu ilaçlama firması ile irtibata geçilmesi gerekir. Bilindiği gibi tahta kurusu böcekleri çok hızlı ürer ve insanların kanını emerek hem sağlık sorunları yaşatır, hemde hastalık mikrobu yayılmasına sebep olurlar. Teknik tahta kurusu ilaçlama ekibi tahta kuruları ile mücadele için daima en etkili tahta kurusu ilaçlarını kullanarak çoğu ilaçlama firmasının defalarca ilaçlama ile yok edemediği bu böcekleri büyük oranda tek seferde önlemeyi bilmektedir.

Tahta Kurusu Böceği için kullanılacak tahta kurusu ilaçları yakıcı etkili ve son derece profesyonel içerikli ilaçlardan olmak zorundadır. Kokusuz haşere ilaçları ve etkisiz ilaçlar ile tahta kurusu böceklerinden kurtulmak asla mümkün değildir. Ev yada iş yerinizde tahta kurusu istilası yaşıyorsanız bizimle iletişime geçerek profesyonel tahta kurusu ilaçlama yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü biz zor kontrol edilen böceklerim imhası bakımından pek çok ilaçlama firmasına oranla çok daha kalıcı ve etkili ilaçlama yapıyoruz. Ev ilaçlama kaç lira yazımıza göz atın.

Yoruma kapalı