Tahta Kurusu İlaçlamanın Önemi

Tahta kurusu ilaçlamanın önemi

Tahta kurusu ilaçlamanın önemi oldukça fazladır. Bilindiği gibi bazı haşere çeşitleri insanları ısırıp hem husursuz eder, hemde sağlığını olumsut etkiler. Tahta kurusunu önlemek için basit böcek ilaçları ve etkisiz tahta kurusu ilaçlama yöntemleri kullanmak asla yeterli olmaz. Çoğu insan tahta kurusu ilaçlamanın önemini evde tahta kurusu mücadelesi yaptırmarak bu şikayetten bir türlü kurtulamaması sonucu daha iyi anlar. Çünkü bu tür böcekler çok zor ortadan kaldırılma gibi bir duruma sahiptir.

Tahta kurusu ilaçlama tekniği bu haşerenin yoğunluğu ve sorun yaşanma süresine bağlı olarak değişir. Yeni başlayan sorunar ve çok düşük yoğunluklu tahtakurusu şikayetlerinde kokusuz tahta kurusu ilaçlama şeklinde yapılabilir. Ancak orta yoğunluklu ve aşırı tahta kurusu yoğunluğu olan mekanlarda ne kokusuz tahta kurusu ilacı, nede kokusuz ilaçlama ve spreyli ilaçlama yeterli olamaz. Bu gibi durumlarda mutlaka sisleme yöntem uygulanmak zorundadır. Aksi halde bu böcekleri öldürmek asla söz konusu değildir.

Tahta kurusunun önlenmesi insanların huzurunu kaçıran bu tür böceklerin iyi bir ilaçlama firmasına yaptırılması ile mümkündür. Piyasada tahta kurusu ile mücadele eden oldukça fazla ilaçlama firması olmasına karşın tahta kurusu ile mücadelede tam olarak başarılı olan ilaçlama şirketi sayısı çokta fazla değildir. Pek çok ilaçlama servisi tahta kurularını imha içinen az iki ilaçlama yada daha fazla ilaçlama yaptırılmasını şart koşmaktadır. Buda ilaçlama maliyetlerini ciddi anlamda müşterilerin aleyhine çevirmektedir.

Teknik ilaçlama olarak tahta kurusu ve ilaçlamanın önemini bildiğimiz için daima en etkili tahta kurusu ilaçlama teknikleri ile en etkili tahta kurusu ilaçlarını kullanıyoruz. Kokulu ilaçlama ve buharlı yöntem kullanılarak yapılan ilaçlama hizmeti mutlaka uzman ilaçlama personeli tarafından tüm tedbirler alınarak yapılmak zorundadır. Deneyimsiz kişilerce yaplan ucuz böcek ilaçlama hem maddi kayılara hemde istenmeyen olayara sebep olur. Bu bakımdan profesyonel tahta kurusu mücadelesi yaptırmak oldukça önemlidir.

Tahta Kurularının Yaşam Bölgeleri

Tahtakuruları, 4 ya da 5 mm boyunda yaklaşık elma çekirdeği büyüklüğünde, kırmızımsı kahverengi renkli ve oval görünümlü haşerelerdir. İnsanı ısırıp kanını emdikten sonra şişer ve irileşir, renkleri daha kırmızı olur. Soğuk hava koşullarında bile kolayca yaşayıp, kan emmeden yaklaşık bir yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir. Gündüzlere çok fazla aktif değillerdir. Geceleri, evdeki insanlar uyuduğu zaman harekete geçer ve insanların kanını emerler.

Tahta kurularının gizlendikleri ve yoğun olarak bulundukları bölgeler, yatak araları, çarşaflar, mobilyalar, süpürgeliklerin arkası, priz boşlukları, çivi delikleri, ve resim çerçeveleri dahil olmak üzere duvar ve zeminlerdeki yarık ve çatlak olan bölgelerde bulunurlar. Oteller ve konaklama tesislerinde ziyaretçilerin bavullarında, çanta gibi şahsi eşyalarında odadan odaya geçebildiği için otel odalarında tahta kurularına çok fazla rastlandığı bilinen bir durumdur.

Tahta kurularının üremesi oldukça hızlıdır. Dişi tahtakurusu, günde bir ile beş yumurta olmak üzere tüm yaşamları boyunca toplam 200 ile 500 yumurta yapma özelliğine sahiptirler. Normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağı sayesinde ortalama olarak, 300 günden fazla bir süre yaşadıkları bilinmektedir. Evde tahtakurusu istilasının belirtileri, tahtakurularının yatak ve çarşafta görülmesi, insan vücudunda kabarma ve kaşınmalar yaşanması ve yatak çarşafında kan lekeleri görülmeye başlaması ile ortaya çıkar.

Tahta kurusu yavruları açık ve şeffaf renklerde olup, erişkin hale gelmeye başladıkça renkleri koyulaşıp kahverengi hale döner. Tahta kurusu yumurtaları beyaz renkte ve oldukça miniktir. Tahta kurularından kurtulmanın en kestirme yolu, başta yatak odaları olmak üzere tüm evi kapsamlı bir tahta kurusu ilaçlama işleminden geçirmektir. Ancak bireysel ve amatör ilaçlama hiç bir işe yaramayacaktır.

Tahta Kurusundan Kurtulmak

Tahta Kurusundan Kurtulmak

Tahta Kurusu Neden Olur?

Tahta kurusu üremesi birden fazla sebeple yaşanır. Öncelikle binaların çatı araları ve havalandırma boşluklarında kuşların girip çıktığı bölgelerde olması muhtemel olan tahta kuruları buralardan yarık, ve çatlaklar yolu ile evlere girebilirler. Evinize gelen bir misafir. dışarıdan aldığınız mobilya ve koliler arasında, gittiğiniz bir seyahatte konakladığınız bir otelde eşyalarınıza bulaşması yolu ile ve evinde tahta kurusu olan birine misafirliğe gitmeniz yolu ile bile tahta kurusu kabusu başlayabilir.

Tahta kurusu ilaçları son derece kaliteli ve özel içerikli ilaçlar olduğu için evde ve iş yerinde tahta kurusu şikayeti yaşayan kişilerin bireysel olarak tahta kuruları ile mücadele etmeye kalkması hem sonuçsuz kalır, hemde ciddi zehirlenme riski yaşamalarına yol açabilir. Tahta kurusu neden olur? tam olarak bilmeyen insanlar bu böceklerin eve nasıl geldiği konusunda ciddi tedirginlik yaşadıkları sıkça karşılaştığımız bir durumdur.

Tahta kurusu neyi sevmez? hangi koku bu böcekleri rahatsız eder bitkisel olarak bu böcekleri uzak tutmak mümkün olsa da evden tam olarak uzak tutulmaları pek mümkün değildir. Lavanta esansı tahta kurularını uzak tutması ile bilinen bir özelliğe sahiptir. Lavanta esanslarını tahta kurularının çıktığını düşündüğünüz yerlere sürerseniz tahta kuruları kokudan kaçacaktır. Bir başka yağ esansı ise biberiye yağıdır.

Lavanta ve biberiye kısa bir süre böcekleri sürülen bölgeden uzak tutacak olsa da tahta kurusunun yok edilmesi için tek çözüm profesyonel bir tahta kurusu ilaçlama yaptırarak tahta kurularını imha ettirmek olmalıdır. Tahta kurusundan nasıl kurtulurum diye ev ilaçlama konusunda arayış içine giren çoğu insan bireysel çabalar ile ilaçlama yapmasına karşın bir türlü bu böceklerden kurtulamazlar. Ayrıca tahta kurularının ilaçlanma şekli oldukça önemlidir. Ucuz tahta kurusu ilaçları kullanılarak bu zararlıların yok edilmesi mümkün değildir.

Yoruma kapalı