Uyuz böceği nedir

uyuz böceği ilaçlarıUyuz böceği nedir? isminden bile pek çok insanın tedirgin olduğu bu böcek bilinen böcekler ile kıyaslandığı zaman oldukça zararlıdır. İlaçlama yapılarak evlerden böcek kalıntılarının temizlenmesi ve doktor kontrolünde özel uyuz böceği ilaçları ile tedavi edilmesi şarttır. Uyuz böceği doğrudan insan derisi altına yumurta bıraktığı için sağlık açısından son derece zararlı bir haşere olup, şiddetli kaşınmaya sebep olur. Uyuz böceği nasıl olur? uyuz böceği kaç gün yaşar? uyuz böceği tedavisi ile bu böceklerin yok edilmesi gibi konular insanların en fazla araştırdığı konular arasındadır. Dilerseniz uyuz böceği hakkında kısaca bilgi verelim. Uyuz böceği insan derisi altında tünel açarak ilerler. Uyuz böceklerinin erkek olanları dişisine oranla daha iri yapılıdır. İnsanı hasta eden ve ciddi rahatsızlığa yol açan uyuz böceğinin dişi olanlarıdır.

Uyuz böceği ebat olarak 2-3 mm büyüklüğe sahip küçük bir böcektir. Uyuz böceği nedir? sorusuna verilecek yanıt yuvarlak bir vücuda sahip olan uyuz böceğinin 8 bacağı bulunur. Uyuz böceği deri altına girerek deri altına yumurta bırakır. Uyuz böcekleri aşırı kaşıntıya sebep olduğu için insanlarda uykusuzluk, psikolojik çöküntü gibi durumları tetikler. Uyuz böceği bulaşmasında deride döküntü, kabarma, kızarma ve tahrişlere neden olur. Ayrıca kıl dibinde iltihap yapar. Uyuz böcekleri deri böceği olarak ta isimlendirilmektedir. Yapı olarak yassı, oval, derisi kitin ismi verilen bir madde ile kaplıdır. Deri böceklerinin rengi kirli sarı bir görünüme sahiptir. Yumurtlamaya başlamasından 2 hafta sonra hastalık belirtileri görülmeye başlamaktadır. Geceleri artan kaşıntı insanlarda uykusuzluk nedeni olduğu için aşırı yorgunluk belirtileri görülmesine sebep olmaktadır.uyuz böceği nerede yaşar

Uyuz Böceği Gözle Görülür mü?

Vücutta ilk aşamada derinin en ince yerlerinde, koltuk altı, dirsek içi, parmak arası gibi bölgelere yerleşir. Uyuz böceği gözle görülür mü diye merak edenlerin minik yapılı olması nedeni ile pek kolay fark edilmeyen bir haşere olmasından dolayı kolay yayıldığını bilmeleri gerekir. Uyuz böceklerinden korunmak ve insandan insana geçmesi için kullanılan eşyalar, el sıkışma ve bir arada yaşama gibi faktörlerin ana sebep olduğu bilinerek hareket edilmelidir. Özellikle toplu yaşanılan alanlarda çok hızlı bulaşma durumları yaşanır. Deri böcekleri köpek, kedi benzeri memeli hayvanlarda hastalığa neden olur. Uyuzun bakliyat yolu ile bulaşan bir türünün olduğu da bilinmektedir. Uyuz böceği nedir uyuz böceğinden nasıl kurtulunur? diyorsanız geceleri deride artan kaşıntı var ise hemen doktora gitmeli uyuz böceği tedavisi yaptırılmalıdır Evde uyuz böceklerine karşı ilaçlama yaptırılmalı ve doktor tedavisi uygulanmalıdır.

Uyuz böceği nedir? bilmeyenler için, çok uzun yıllardan beri insanların başına bela olan bu böcekler toplu şikayetlere yol açmaktadır. Önceki dönemlerde uyuz hastalığı salgınlar şeklinde yaşanırdı. Uyuz böceği ısırması oldukça rahatsız edici olduğu için uyuz böceği ilaçları ile doktor kontrolünde tedavi ve mekanda uyuz böceği ilaçlama yaptırmak gerekir. Uyuz böceği nerede yaşar? merak edenler için insanların yatak ve nevresimlerinde insan derisi ile beslenip direkt insan derisinin altına yuvalanır. Yaşanan uyuz rahatsızlığının sıklığı kış ve sonbahar ayında ciddi artış gösterir. Tedavi edildikten 15 gün sonra iyileşme Belirtisi gösteren bir rahatsızlıktır. Uyuz böceği ancak mikroskop yardımı ile görülebilecek boyutlardadır. Uyuz böceği kaç derecede ölür merak edenler için 70 ve üzeri sıcaklıkta bile direnen bu böceklerin özel ilaçları olup hem tıbbi hemde böcek ilaçlama hizmeti alınarak uyuz böceklerinden kurtulmak gerekir.

Yorumlar to Uyuz böceği nedir

  1. Kemal dedi ki:

    Hayirli gunler evimde gunduzleri yok ama aksamlari yataga girdigimde ayakalarimda baslarayak dizime kadar beni isiriyorlar feci sekilde kasinti oluyo uyuzmusum gibi kasiniyom gunduz oldumu geciyo aksam uyku girmez oluyo gozume. Kasiya kaşiya yara oluyo beni isiranlar nedir genelde bacaklarimdan isirip geziniyorlar ama goremiyom ne oldugunu yardimci olursaniz sevinirim

    • Teknik dedi ki:

      Merhaba Muhtemelen evinizde mayt yada deri böceği olarak bilinen minik toz akarlarından var evinizi ilaçlatmanız gerekir.